Čokoládové suflé

Francouzský dortík suflé zná dnes asi každý. Málokdo ví, že se může připravovat na sladko i na slano, celosvětově boduje klasická varianta s čokoládou. Takové poctivé čokoládové suflé je dekadentní dezert plný smyslnosti, který je lehoučký díky bílkům a uprostřed napůl tekutý. Co víc si může milovník čokolády přát? Většinou si suflé dáváme jen v restauraci nebo kavárně, protože ačkoliv k přípravě suflé není potřeba žádné speciální vybavení, může být tento úkol dosti náročný. Při výrobě suflé na vás číhá hned několik nebezpečí, pokud se vám je ale podaří překonat, můžete se těšit z lahodného dezertu s horkou čokoládou uvnitř. Tento článek poradí, jak na to.

Existuje velké množství různých receptů na suflé. To pravé francouzské využívá cukrářský krém z mléka svařeného se škrobem, jeho příprava se dá ale obejít, pokud si v kuchyni příliš nevěříte nebo vás tlačí čas. Skvělých výsledků lze dosáhnout i s těstem bez zmíněného krému. Suflé se peče v keramických mističkách s kolmými stěnami, které se těstem plní až po okraj či zhruba jeden centimetr pod něj, záleží na tom, jestli chcete, aby vám suflé z mističky vyčuhovalo či nikoliv, během pečení totiž mírně nabude na objemu. Tento dezert můžete péct do různých stupňů propečení, většinou je však žádoucí dortík pevný po okrajích a tekutý, ale horký uvnitř. Hotové čokoládové suflé se většinou podává posypané moučkovým cukrem, a když k němu budete servírovat zmrzlinu nebo horké lesní ovoce, určitě nic nezkazíte.

Nástrahy, kterým budete čelit

Již bylo naznačeno, že při přípravě čokoládového suflé se nemusí vždy všechno podařit. Když si ale budete dávat pozor na následující, riziko neúspěchu se zmenší až na nulu. Předně je třeba použít pro pečení suflé vhodné nádoby. Nejlepší jsou keramické mističky zvané ramekin, které jsou dostatečně široké, nepříliš vysoké a jejich stěny jsou kolmé na dno. Pokud nevlastníte ramekin, použijte klidně třeba malý hrníček, musí ale splňovat zmíněné požadavky. Pokud byste zvolili příliš úzkou a vysokou nádobu, suflé by mohlo vyskočit a převažovat se na jednu stranu a dokonce spadnout. Při použití nádoby s šikmými stěnami zase hrozí rozbití suflé, až se bude vlivem vzduchu z bílků zvedat. Mističky a jiné nádoby vymažeme máslem a vysypeme cukrem nebo moukou. Při přípravě těsta je třeba dbát především na správné vyšlehání bílků – nesmí se přešlehat a do čokolády se musí vmíchat velmi zlehka, pokud bychom tyto dvě podmínky nedodrželi, připravili bychom suflé o jeho pověstnou lehkost a také by příliš nenabylo na objemu. Těstem plníme nádoby po okraj nebo pod něj, jak jsme si již řekli, a případné kapky těsta otřeme. V některých receptech se doporučuje nechat suflé před pečením čtvrt hodiny odpočívat v lednici, pokud se pro to rozhodnete, připočtěte si k době pečení ještě asi 2 minuty. Správná doba pečení je u suflé klíčová, proto pokud vaše trouba nepeče rovnoměrně, pečte suflé ve vodní lázni – mističky umístěte do pekáče s vodou, troubu nastavte na 180°C a pečte, dokud povrch suflé nezaschne a nezmatní, poté mističky z pekáče vyndejte a pečte je již samostatně po dobu 5 minut. Poslední nástraha na vás číhá po vytažení suflé z trouby, je třeba ho podávat co nejrychleji, a to nejen proto, aby byl vnitřek krásně tekutý a horký, ale také proto, že suflé mívá tendenci rychle spadnout. Proto se servírováním neotálejte, stejně by bylo obtížné dlouho tomuto cukrářskému skvostu odolávat.

Obrázek

Přípravu suflé jsme si již nastínili, teď konečně přichází kompletní recept.

Na 4 porce suflé budeme potřebovat:

  • 210 g hořké čokolády

  • 100 g krupicového cukru

  • 40 g másla + 20 g na vymazání formiček

  • 40 g hladké mouky

  • 4 lžíce hrubé mouky na vysypání formiček

  • 3 vejce

Jak na to:

Mističky si vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou, přebytečnou mouku sklepneme pryč (mističkou jemně klepneme například o dřez). Připravíme si vodní lázeň – do kastrůlku nalijeme vodu, vložíme skleněnou nebo nerezovou misku. Do ní rozlámeme hořkou čokoládu a přidáme 40 g másla, když se máslo i čokoláda rozpustí, odstavíme vodní lázeň a směs promícháme. Mezitím, co bude čokoláda chladnout, v míse utřeme žloutky s krupicovým cukrem, poté vmícháme mouku. V jiné nádobě si vyšleháme bílky tak, aby sníh tvořil pevné špičky, ale byl stále vlhký a ne lesklý. Do žloutkové směsi vmícháme rozpuštěnou čokoládu s máslem a poté opatrně a po částech zapracujeme také sníh, namísto míchání, na něž jsme zvyklí, těsto měchačkou spíše jen zlehka převalujeme, dokud není všechen sníh vmíchán. Hotové těsto nalijeme do vymazaných a vysypaných formiček (pokud se chceme vyhnout nepořádku, naplníme těstem zdobicí sáček a z něj plníme mističky). Suflé pečeme v troubě vyhřáté na 180°C po dobu 9 až 10 minut. Když ho vytáhneme z trouby, posypeme ho moučkovým cukrem a ihned podáváme.

Lenka Ambrožová