Kupujeme čokoládu

Nákup čokolády není v podstatě nic složitého. Pokud chcete opravdu kvalitní čokoládu, je nejlepší se orientovat podle výrobce, značky, ceny a samozřejmě složení.  

Nákup čokolády

Kvalitní čokoláda se pozná už podle ceny. Za 20 korun se prostě kvalitní čokoláda vyrobit nedá, opravdu chutné kvalitní čokolády stojí od 70 do 150 korun za tabulku. Ty nejlepší čokolády se také nedají koupit v supermarketu nebo běžném obchodě, jsou pouze ve specializovaných prodejnách nebo v některých e-shopech.

Dobrá čokoláda se pozná především z těchto údajů na obalu:

  • Místo původu kakaových bodů - Nejlepší jsou z Mexika, Venezuely, Ekvádoru, Indonésie nebo Madagaskaru.

  • Druh kakaových bobů - Nejvíce kvalitní jsou Criollo, Trinitario a Forastelo.

  • Procento kakaové sušiny a ostatní použité přísady - Kvalitní čokoláda obsahuje nad 60 % kakaové sušiny, a pak ještě pouze kakaové máslo a cukr, mléčná čokoláda navíc mléko.

Země původu není pro kvalitu čokolády podstatná - i v zemích, které jsou výrobou čokolád proslulé můžou vyrábět nekvalitní produkty. Označení typu „Pravá belgická čokoláda“ nebo „Originální švýcarská čokoláda“ ještě neznamenají, že bude kvalitní.

Nekvalitní čokoláda má na obalu ve složení následující složky:

  • Tuk – Součástí čokolády je kakaové máslo, které se při výrobě oddělí od kakaové sušiny a pak se do čokoládové hmoty opět v určitém poměru přimíchá. Kakaové máslo je drahé a tak ho někteří výrobci nahrazují mléčným, ztuženým nebo kokosovým tukem. Tyto tuky mají zcela jiné vlastnosti než kakaové máslo a čokoláda pak nemá správnou konzistenci ani chuť, a více mastných kyselin má negativní účinky na srdce a cévy i hladinu cholesterolu.

  • Vanilin - Originální pravá vanilka  je v tomto případě nahrazena uměle vyrobenou přísadou

  • Sušená syrovátka, pasta z lískových oříšků apod… jsou přísady, které negativně ovlivňují přirozenou lahodnou chuť čokolády

  • Aromatické přísady, dochucovadla a další E látky…- Většinou se jedná o umělé přísady, které mají v mnoha případech i nepříznivý vliv na zdraví.

Čokolády s těmito přísadami raději nekupujeme.

Skladování čokolády

Správné skladování čokolády má jen několik základních zásad. Ideálně by se měla skladovat na suchém a vzdušném místě při teplotě okolo 16° Celsia. Pokud je uložena v chladničce, měla by být v plastovém boxu v dolní části. Rozbalená čokoláda se znovu zabalí a ukládá mimo potraviny, které jsou aromatické.

Tmavá čokoláda vydrží bez problémů 3 a více měsíců, mléčná nebo bílá, která má vyšší podíl mléčných přísad, vydrží přibližně 3 měsíce. Při nesprávném uskladnění se na čokoládě může objevit povlak bělavé barvy, vznikající z kokosového másla nebo cukru. Povlak vzniká především střídáním teplot, kdy čokoláda střídavě měkne a tuhne, chuť se ale nijak nemění. Takto vzhledově poškozenou čokoládu je možné rozpustit například na polevu.