Druhy čokolády

Čokoláda prošla neuvěřitelným vývojem a v současné době se vyrábí v mnoha chutích, má různé příchutě i barvy.

Podobně jako u jiného zboží se i v tomto případě setkáme s rozdílnou kvalitou a dokonce i s čokoládovými náhražkami.

Druhy čokolády

Čokolády podle množství procent kakaové sušiny

  • Corverture - Nejkvalitnější čokoláda, která obsahuje kakaové máslo nejvyšší jakosti. Využívají ji především profesionální cukráři, v speciálních obchodech se prodávají Valrhona, Lindt, Coco Barry a Esprit des Alpes, které obsahují  32 až 39, v některých případech až 70 %.% čokoládového moku právě jako kakaové máslo. Po rozpuštění jsou velmi tekuté a mají nezaměnitelnou chuť.

  • Pravá, hořká tmavá čokoláda - Vyrábí se pouze z kakaového másla, kakaové hmoty a cukru, je bez přidaných rostlinných tuků. Obsah kakaové sušiny musí být nejméně 35 %, za opravdu kvalitní se považuje čokoláda, která obsahuje alespoň 50 % kakaových přísad. Hořká čokoláda by sice neměla obsahovat žádný cukr, ale protože by nebyla příliš chutná, musí se alespoň mírně doslazovat.

  • Mléčná čokoláda - Obsahuje kakaovou hmotu, kakaové máslo, cukr a sušené nebo kondenzované mléko. Kakaové sušiny musí obsahovat minimálně 25 %, kvalitní mléčná čokoláda má alespoň 30 % kakaových a 15 až 25 % mléčných složek. V zemích Evropské unie musí být obsah pevných složek kakaa nejméně 35 %.

  • Čokoláda s ekvivalentem - Skládá se z kakaové hmoty, kakaového másla, cukru a přidaného rostlinného tuku. Minimální obsah kakaové sušiny je 35 %. Kakaové máslo zde může být nahrazeno až do 5 % jeho obsahu jinými rostlinnými tuky - tzv. ekvivalenty. Tuky se nesmí nijak upravovat a vždy musí být uvedeny na obalu.

  • Bílá čokoláda - Kakaové máslo v tomto druhu čokolády je bez pevných kakaových přísad, obsahuje ještě kondenzované nebo sušené mléko a cukr. Obsah kakaového másla musí být nejméně 20 %, kvalitní bílá čokoláda má alespoň 25 % kakaového másla a 25 % mléka. Bílá čokoláda je většinou sladší než tmavá.  

 Čokolády podle přísad:

  • Ochucené čokolády - Každou čokoládu je možné dochutit použitím různých aromatických látek. Nejpoužívanější je aroma jahodové, banánové a mentolové.

  • Čokoláda s tzv. dodatky - Do čokolády jsou přidávány další různé ochucující suroviny, například kousky sušeného ovoce, celé i nasekané ořechy a mandle, rozinky…

  • Plněná čokoláda -Tabulky čokolády, ale i čokoládové bonbony se plní různými náplněmi. Mohou to být likéry a další krémovité nebo tekuté přísady, ale třeba i malé druhy ovoce, ořechy nebo madle.

  • Porézní čokoláda – V poslední době velmi oblíbený druh čokolády, kde v čokoládové směsi jsou vzduchové bublinky.

Ostatní druhy čokolády

Dia čokoláda obsahuje místo cukru náhradní sladidla - například fruktózu nebo aspartam, a je určená především diabetikům.

Ledová čokoláda obsahuje nerafinovaný kokosový tuk, který se rozpouští již při teplotě 20° Celsia a v ústech vyvolává chladivý efekt. Ledová čokoláda by se neměla dávat do chladničky, protože pak se tento efekt ztrácí.

Neslazená čokoláda - čokoláda na vaření - je hořká čistá čokoláda bez přísad. Pražená mletá čokoládová zrna dodávají velmi silnou čokoládovou chuť do všech těst, krémů a polev, kam se tato čokoláda přidává. Pro potlačení hořkosti se může míchat s cukrem.

Čokoláda na fondue se dobře rozpouští a pak má tekutou krémovitou konzistenci. Nejvhodnější ovoce na čokoládové fondue jsou jahody, hroznové víno, banány, ananas a kiwi. 

Náhražky čokolády

Čokoládové náhražky - Imitace čokolády - obsahují kakaovou hmotu jen do 10 % obsahu, místo kakaového másla je v nich levný rostlinný tuk a doslazují se cukrem. Výrobek se pod názvem čokoláda nesmí prodávat a je označován jako „čokoládová pochoutka“ nebo čokoládová poleva“. Jako poleva na dorty, rolády a koláče, ale i zmrzlinu se také často používá. Další využití je při výrobě různých balených čokoládových figurek i ozdob na Velikonoce, Mikuláše, Vánoce a další podobné příležitosti. V těchto případech je nutné pečlivě číst údaje na obalu.