Vynikající domácí čokoláda jen ze dvou ingrediencí

Opravdu velmi kvalitní čokoládu si můžete poměrně snadno připravit jen ze dvou ingrediencí. Potřebujete kakaové boby, cukr a mixér.

Kupované mléčné čokolády velmi často obsahují nezdravý palmový tuk, hořké s vysokým obsahem kakaa jsou zase poměrně drahé a tak se přímo nabízí možnost vyrobit si kvalitní čokoládu z kakaových bobů a dosladit ji podle své chuti. Princip výroby je až neuvěřitelně jednoduchý – mixováním bobů se uvolňuje kakaové máslo a z něj pak vznikne hladká lahodná čokoláda…

Kakaové boby se dají koupit v obchodech se zdravou výživou celé nebo drcené.

Obrázek  

Domácí čokoláda jen ze dvou ingrediencí

Budete překvapeni, jak je to jednoduché a protože tato domácí čokoláda je opravdu tmavá, obsahuje velké množství antioxidantů a podporuje tvorbu serotoninu, budete díky ní mít stále výbornou náladu!

Suroviny na 3 tabulky 80 % čokolády

  • 300 gramů nepražených kakaových bobů
  • 75 gramů třtinového cukru

Čokoládu můžete i ochutit – použít se dá například vanilka, drcené oříšky nebo mandle, sušené ovoce, případně i chilli…

Postup

Pokud máte celé kakaové boby, rozdrťte je v mixéru. Rozdrcené boby pak na rozpálené pánvi bez tuku za stálého míchání opražte – získají tak lepší chuť a budou se i snadněji mixovat. Boby začnou na pánvi měnit barvu do tmavšího odstínu a uvolní se z nich aroma. Pražení trvá přibližně 5 minut.

Teplé opražené boby dejte do mixéru a promixujte je. Postupně k nim přidávejte podle chuti třtinový cukr. Při mixování se boby zahřívají, postupně se z nich uvolňuje kakaové máslo a směs získá hladkou konzistenci čokolády.

V drcených bobech se mohou objevit kousky slupek a může se stát, že čokoládová směs nebude zcela hladká. V takovém případě čokoládu stěrkou setřete ze stěn nádoby mixéru a větší kousky lžičkou odstraňte.

Když v mixéru vznikne čokoládová směs, ochutnejte, zda je dostatečně sladká a případně ještě přimíchejte cukr. Čokoládu je možné v této chvíli také ještě ochutit vanilkou, drcenými oříšky nebo mandlemi, sušeným ovocem, špetkou chilli a dalšími různými příchutěmi.

Připravenou čokoládou naplňte formy nebo formičky, případně z ní můžete vytvořit na pečicím papíru malé placičky a ty třeba ještě posypat drcenými oříšky, mandlemi nebo sušeným ovocem. Čokoládu pak vložte do chladničky a nechte ztuhnout.

Mléčná čokoláda

Pokud chcete světlou mléčnou čokoládu, pak v rozmixované směsi na závěr důkladně promíchejte sušené nebo kondenzované – neslazené – mléko.

Použití celých kakaových bobů

V případě, že budete používat celé nedrcené kakaové boby ve slupce, pražte je vcelku až jim slupky popraskají. Boby pak oloupejte a vnitřní části rozmixujte v mixéru.

Bez čeho se neobejdete

Mimo kakaových bobů, cukru a případných dalších ingrediencí na ochucení budete v každém případě potřebovat mixér, stěrku a nějaké formy – ideálně silikonové. Místo forem je ale možné použít i pečící plech, který vyložíte pečicím papírem – na něj pak čokoládu rozetřete a necháte ztuhnout. Budete mít jednu velkou tabulku čokolády, ale s ní si určitě poradíte…